UgensErhverv.dk
Højere energiforbrug de første tre måneder af 2013

Højere energiforbrug de første tre måneder af 2013

Det faktiske energiforbrug steg 5,6 procent i 1. kvartal 2013 i forhold til samme kvartal sidste år. Korrigeret for brændselsforbrug ved udenrigshandel med el steg energiforbruget med 2,4 pct.

09-07-2013

Det faktiske energiforbrug steg i 1. kvartal 2013 med 5,6 pct. sammenlignet med 1. kvartal 2012. Udviklingen i energiforbruget er påvirket af, at vejret har været betydeligt koldere i 1. kvartal 2013 end i samme kvartal året før, hvortil kommer øget nettoeksport af el kombineret med lavere vindkraftproduktion, skriver Energistyrelsen i en pressemeddelelse.

Forbruget af olie faldt 5,5 pct., mens forbruget af naturgas og kul steg med 8,8 pct. og 30,7 pct. Den store stigning i forbruget af kul skal ses på baggrund af et fald i vindkraftproduktionen. Kul er et dominerende brændsel i den indenlandske el-produktion.

Et fald i vindkraftproduktion i 2013 har medvirket til at holde det samlede forbrug af vedvarende energi lavt. Forbruget af vedvarende energi faldt med 1,5 pct. i 1. kvartal 2013 i forhold til samme periode året før.

Nettoeksporten af el var i de første tre måneder af 2013 større end i samme periode i 2012. Når der korrigeres for brændselsforbrug ved udenrigshandel med elektricitet steg energiforbruget i 1. kvartal 2013 med 2,4 pct.

Produktion af primær energi var 11,9 pct. lavere i 1. kvartal 2013 end i 1. kvartal 2012. Produktionen af råolie og naturgas faldt henholdsvis 6,4 pct. og 27,3 pct.

-jk

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner