Målespecialisten overtager alle aktier i den kendte tøjvirksomhed.
21-12-2006
Hultafors er mest kendt for tommestok, målebånd og waterpas, men kan snart føje arbejdstøj til produktsortimentet.
Efter lidt over 30 års udvikling og produktion af arbejdstøj har svenske Matti Viio nemlig besluttet at sælge sin virksomhed, Snickers Workwear AB, til investeringsfirmaet Investment AB Latour.
Latour ejer bl.a. Hultafors og planen er, at lade Hultafors overtage alle Snickers-aktierne, når aftalen mellem Latour og Snickers falder endeligt på plads. Det forventes at ske inden årsskiftet.
Snickers er repræsenteret i 15 lande. I otte af de europæiske lande - herunder Danmark - er Snickers repræsenteret gennem en franchisetager. I aftalen imellem Matti Viio og Investment AB Latour vil man respektere alle indgåede kontrakter og aftaler, og dermed får handlen ingen direkte indflydelse på Snickers Workwear A/S i Danmark, oplyser den danske distributør.
- mir
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten
Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås