UgensErhverv.dk
Nyt produkt til isolering af hulmure

Nyt produkt til isolering af hulmure

Papiruld Danmark har netop lanceret et nyt og spændende produkt, Papiruld Hulmur, til anvendelse i tunge ydervægge

13-06-2013

Med det nye produkt, Papiruld Hulmur, fra Papiruld Danmark har man blandt andet justeret længden af cellulosefibre for dermed at få et lettere materiale, der komprimeres bedre og dermed pakker sig tættere omkring revner og sprækker.

Det betyder færre indblæsningshuller for at udføre arbejdet og dermed også færre ar på husets facade.

Husejeren opnår dermed en endnu bedre isolering, som medfører en større energibesparelse og dermed en lavere varmeregning.

Med en specialudviklet recept samt anvendelsen af ny produktionsteknologi har Papiruld Danmark store forventninger til det nye produkt, der er udviklet til anvendelse i tunge ydervægge.

- kj

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner