40 procent af lederne i byggeriet venter yderligere effektiviseringer, viser ny undersøgelse
28-05-2013
Arkitekter, ingeniører, entreprenører og andre spillere i byggeriet fortsætter med at effektivisere i det kommende år, viser ny undersøgelse foretaget af firmaet BullsEye Communications.
Det undrer ikke hos Arkitema Architects, der selv har arbejdet med at effektivisere deres virksomhed de seneste ca. fire år. Her vurderer man, at mange virksomheder i byggeriet stadig ikke føler sig sikre på fremtiden og derfor gør det sikre: At skære i udgifterne.
- De bratte fald i omsætningen i byggebranchen de seneste år har gjort en stor del af branchen risikoavers. Derfor begynder man ikke pludselig at rutte med pengene, selvom der er flere positive efterspørgselstendenser i luften, siger Holger Dahl, kommunikationschef hos Arkitema Architects
Stor værdi i at 'trimme'
Det andet forhold, der ifølge Holger Dahl gør sig gældende, er, at arkitektvirksomheder, ingeniører og entreprenører har fået bekræftet, hvor stor værdi der ligger i at trimme organisationen. Det er de blevet dygtige til og har derved høstet synlige økonomiske gevinster.
Effektiviseringer vil forsætte
Hos Dansk Byggeri vurder man også, at effektiviseringerne vil vare et 'godt stykke tid endnu'.
- Konkurrencen er skærpet, og i dag er der flere om buddet – også til de mindre opgaver. Men trimning og effektiviseringer af virksomhederne kommer ikke nemt. Det er hårdt arbejde, når virksomhederne skal udvikle nye produkter og løsninger, siger chefkonsulent hos brancheorganisationen Dansk Byggeri, Jan Alstrøm.
- jhn
Online leasing af varebiler med ét klik.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning og Miljøsanering
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Dansk importør af Bobcat
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner