UgensErhverv.dk

Håndværkere og borgmester debatterer sociale klausuler

Dansk Byggeri Nordjylland og Frederikshavn Kommune inviterer lokale virksomheder til åbent borgmestermøde om blandt andet kommunens nye udbudspolitik og tilvalget af sociale klausuler

28-05-2013

Som noget helt nyt åbner Frederikshavn Kommune dørene op for, at de lokale bygge- og anlægsvirksomheder i Nordjylland, som er medlem af Dansk Byggeri, kan deltage i et såkaldt åbent borgmestermøde den 4. juni 2013.

Her vil Dansk Byggeri Nordjylland og interesserede virksomheder få en orientering om Frederikshavn Kommunes nye udbudspolitik indeholdende sociale klausuler. Og Dansk Byggeris håb er, at den efterfølgende debat kan føre til, at kommunen i stedet indfører en partnerskabsaftale på praktikpladsområdet.

- Med indførslen af sociale klausuler er det kommunens håb at få oprettet flere praktikpladser i bygge- og anlægsbranchen, men der er ingen dokumentation for, at sociale klausuler har den effekt. Faktisk risikerer sociale klausuler at gøre mere skade end gavn, fordi de gør det svært for den enkelte virksomhed at planlægge sit arbejde, og fordi de griber grundlæggende ind i den uddannelsesplanlægning, som til daglig foregår i virksomhederne, siger Knud Kristensen, formand for Dansk Byggeri Nordjylland.

Håber på partnerskab
Med en partnerskabsaftale samarbejder kommunen, erhvervsskolerne og Dansk Byggeri i stedet om ad frivillighedens vej at finde flere praktikpladser ude i de lokale virksomheder.

- Når vi giver virksomhederne mulighed for selv at vurdere, hvornår de har mulighed for at have en eller flere lærlinge, så er det vores erfaring, at virksomhederne gør en ekstra indsats for at skabe praktikpladser. Det virker i andre kommuner, og det vil det helt sikkert også gøre i Frederikshavn, siger Knud Kristensen.

Ros til initiativer
Ud over kommunens nye udbudspolitik og de sociale klausuler, er erhvervsudvikling, kommende bygge- og anlægsopgaver, byggesagsbehandlingstider, gebyrer, miljøgodkendelser, den nye affaldsordning samt kommunens klima- og energiplan også på dagsordenen.

- Det er meget positivt, at de lokale virksomheder i Nordjylland har muligheden for en direkte og åben snak med borgmesteren og embedsmændene. Det kan medvirke til at udrydde misforståelser og skabe en bedre dialog og forståelse for hinandens arbejde. Jeg håber derfor, at se så mange af vores nordjyske kollegaer som muligt, så vi kan få gang i en god dialog og debat om især de sociale klausuler, siger Knud Kristensen.

-jhn

Fakta:
Borgmestermødet finder sted tirsdag den 4. juni kl. 14.00 - 16.00 på Frederikshavn Rådhus (lokale 023). Tilmelding til mødet er påkrævet og skal ske til Jette Møller-Kristensen på jmk@danskbyggeri.dk 

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner