En fyret underentreprenørs arbejdere ansættes nu på danske vilkår.
14-12-2006
NCC hyrede firmaet Ampol som underentreprenør og 25 polske kabelarbejdere blev hentet herop – angiveligt til danske lønninger.
I begyndelsen af december opdagede NCC , at arbejderne blev underbetalt. Man opsagde aftalen med Ampol og orienterede 3F.
Opsigelsen af entrepriseopgaven førte til, at kabelarbejderne strandede i Danmark, men nu har NCC taget over.
– I samarbejde med 3F har vi fundet en løsning, så de 25 kabelarbejdere ansættes direkte hos os i NCC, siger personaleudviklingschef Poul Bjørnsholt, NCC Construction Danmark.
De 25 kabelarbejdere ansættes på vilkår, der er sammenlignelige med de danske medarbejderes vilkår og omfattet af den overenskomst, der er indgået mellem Dansk Byggeri og 3F, oplyser NCC.
Samtidig med ansættelsen hos NCC har kabelarbejderne fået opholdsbevis og er tilmeldt de danske skattemyndigheder.
- mir
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Læs marts 2026 udgaven her
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tagdækkernes faldsikringssystem
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten
Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås