UgensErhverv.dk
Byggemarked giver myldretiden baghjul

Byggemarked giver myldretiden baghjul

XL-Byg i Køge åbner nu klokken halv seks om morgenen, så håndværkere både kan nå at handle og undgå køen på den tætbefærdede Køge Bugt motorvej

02-04-2013

Flere af Vest- og Sydsjællands håndværksvirksomheder, har en betydelig del af deres opgaver i hovedstadsområdet og ryger ofte direkte ind i motorvejskøen, når det kommer til Køge Bugt sammenfletningen ved syvtiden om morgenen.

Dem vil XL-Byg i Køge gerne komme til undsætning, så de kan bruge deres tid effektivt på byggeopgaver i stedet for, at spilde kostbare minutter i køen på motorvejsnettet. Salgsdirektør i XL-Byg CF Køge, Frank Bøgelund, fortæller:

- Vi kan ikke fjerne motorvejskøen, det ligger uden for vores kontrol. Men for vore håndværkerkunder kan vi gøre forudsætningerne lettere for, at udnytte arbejdstiden mere effektivt. Det gør vi ved, at vi nu åbner forretningen op for vores professionelle kunder allerede kl. 5.30 i stedet for, som tidligere, kl. 6.00.

Transporttid reduceres med 40 %
- Transport er tid. Og tid er penge, uddyber Frank Bøgelund og fortsætter:

- Med XL-Byg CF Køges beliggenhed på Værftsvej i Køge kun halvandet minuts kørsel fra motorvejens fra- og tilkørsel betyder det, at med vores nye åbningstid kl. 5.30 kan håndværkerne hente deres varer í XL-BYG CF Køge og være på vej til deres opgaver i Storkøbenhavn allerede kl. 6.00. Derved slipper de for de værste trængsler på motorvejsnettet.     

XL-Byg CF Køges nye åbningstid træder i kraft d. 2. april hvor virksomhedens medarbejdere i PROFFCENTERET står klar til at tage imod håndværksvirksomhederne allerede kl. 5.30.

-jhn

 

 

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner