UgensErhverv.dk

Hede badeværelsesdrømme opfyldes i Frankfurt

Fra 6.-10.marts 2007 vil badeværelsesprodukter fra en anden verden kunne ses på den store ISH messe i Frankfurt

01-12-2006



Fra 6.-10.marts 2007 vil badeværelsesprodukter fra en anden verden kunne ses på den store ISH messe i Frankfurt. Det er 24. gang, messen afholdes, og på baggrund af tidligere års erfaring er det forventet, at 200.000 besøgende vil lægge vejen forbi messecenteret i Frankfurt for at kigge på, hvad de mere end 2300 udstillere har at byde på i år.

Wellness-bølgen vil vise sit behagelige ansigt på messen, og ændringen fra koldt badeværelse til livsstilsrum vil blive dyrket i form af fremvisning af blandt andet XXL-badekabiner, dampbade, badeværelsesdesign og præsentationer, der taler mere til følelserne end om teknikken.

Ud over badeværelsesoplevelserne vil der også være områder på messen, der fremviser produkter som brændeovne, solenergianlæg og ventilationssystemer, der vil være en verden af installationsteknologier, mens aircondition og ventilation får sit eget forum under det fælles navn Aircontec.
-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås