Mureruddannelsen i moduler. Det er Dansk Byggeris bud på at udvikle erhvervsuddannelserne
16-11-2006
Mureruddannelsen i moduler. Det er Dansk Byggeris bud på at udvikle erhvervsuddannelserne
- Hvis murerfaget skal overleve, er det vigtigt, at faget konstant følger udviklingen på arbejdsmarkedet, og at vi tilpasser mureruddannelsen efter virksomhedernes behov, siger formanden for Dansk Byggeris Murersektion, Hans-Ulrik Jensen.
Dansk Byggeris Murersektionen har netop udgivet en pjece med sit bud på fremtidssikring af mureruddannelsen. Efter i et års tid at have drøftet behovet for udvikling af mureruddannelsen er sektionen landet på, at det også skal være muligt at tage mureruddannelsen i moduler. Efter hvert modul er der adgang til at gå ud og arbejde.
- Vi mener, at vores forslag til en modulopbygget uddannelse kan være med til at øge kvaliteten af fremtidens murere. Samtidig spiller de nye muligheder godt sammen med politikernes ønske om, at langt flere skal have en erhvervsuddannelse. Nu gælder det om at komme i gang med at udvikle uddannelserne, slutter Hans-Ulrik Jensen.
I pjecen ”Fremtidssikring af mureruddannelsen – Nye muligheder og jobprofiler” kan man læse yderligere om de forskellige forslag fra Dansk Byggeris Murersektion. Mureruddannelsen i moduler skal være et supplement til praktikadgangsvejen, skoleadgangsvejen og den nye mesterlære, som vi kender i dag.
-mo
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning og Miljøsanering
Magasinet udgives i sam-arbejde med VinduesIndustrien
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Vi forstår vigtigheden af en bil, du kan regne med.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Lad os gøre det sammen
Ford vans og pickupper – et erhvervskøretøj til ethvert job
Det har også vakt stor opmærksomhed på Christiansborg, at TV2 endnu en gang har afsløret grove overtrædelser af reglerne om behandling af asbest. SF kræver mere kontrol
Frank Schou Kruse, CEO hos entreprenørvirksomheden Nordkysten blev kåret som Årets Ejerleder i 2025 i Hovedstaden. Han er tredje generations ejerleder og kombinerer grønne ambitioner med økonomisk snusfornuft
TV2 bragte fredag morgen et indslag, der viser, at der fortsat er store problemer med virksomheder, der bryder reglerne om fjernelse af asbest. Og det er endda virksomheder, som er autoriserede til at fjerne asbesten
SMVdanmark har ti forslag til, hvordan en ny regering kan skabe bedre vilkår for landets små - og mellemstore virksomheder.