UgensErhverv.dk
Kulisser på værft

Kulisser på værft

I renoveret værftsbygning på Refshaleøen fremstilles nu kulisser til Det Kongelige Teater.

16-11-2006

I renoveret værftsbygning på Refshaleøen fremstilles nu kulisser til Det Kongelige Teater

Af Niels Nielsen

Samtidig med at Det Kongelige Teater opfører nye spektakulære bygninger på kajerne i Københavns Inderhavn, foregår bag kulisserne en tilsvarende om end mindre iøjnefaldende omvæltning af den 250 år gamle kulturinstitution.

Det opleves på det nedlagte B&W-værfts arealer på Refshaleøen, hvor teateret har samlet faciliteterne til produktion af kulisser under ét tag i en imponerende 300 m lang tidligere svejsehal.

Kulissefabrikken er navnet på den nye funktion, der giver teateret mulighed for at udnytte de større sceneforhold i de nye bygninger optimalt.

Udvendigt er den historiske industribygning kun sporadisk renoveret, mens interiøret er forandret til ukendelighed med et forfinet hvidt og åbent produktions- og kontormiljø på indskudte betondæk under en ny tagkonstruktion i limtræ.

Det er Dorte Mandrup arkitekter i samarbejde med Cowi, der har stået for nyindretningen, som Hoffmann har udført.

Læs mere i seneste udgave af Fagbladet Byggeri nr.9-2006.

Brochurer

Rå kynisme hos asbestkriminelle

Rå kynisme hos asbestkriminelle

Det har også vakt stor opmærksomhed på Christiansborg, at TV2 endnu en gang har afsløret grove overtrædelser af reglerne om behandling af asbest. SF kræver mere kontrol

Nordkysten: - Vi vil vokse med omtanke

Nordkysten: - Vi vil vokse med omtanke

Frank Schou Kruse, CEO hos entreprenørvirksomheden Nordkysten blev kåret som Årets Ejerleder i 2025 i Hovedstaden. Han er tredje generations ejerleder og kombinerer grønne ambitioner med økonomisk snusfornuft

Asbestkriminelle virksomheder hærger fortsat i byggebranchen

Asbestkriminelle virksomheder hærger fortsat i byggebranchen

TV2 bragte fredag morgen et indslag, der viser, at der fortsat er store problemer med virksomheder, der bryder reglerne om fjernelse af asbest. Og det er endda virksomheder, som er autoriserede til at fjerne asbesten

SMVdanmark kræver handling - ikke tom politikerskak

SMVdanmark kræver handling - ikke tom politikerskak

SMVdanmark har ti forslag til, hvordan en ny regering kan skabe bedre vilkår for landets små - og mellemstore virksomheder.