UgensErhverv.dk
Prisværdigt taglandskab

Prisværdigt taglandskab

Fabriksbygning med skulpturelt tag indstillet til international arkitekturpris.

15-11-2006

Fabriksbygning med skulpturelt tag indstillet til international arkitekturpris

Den nye fabriksbygning til Fiberline Composite ved Middelfart er udformet med inspiration i det omgivende smukke fynske landskab.

Det har resultateret i en skulpturel bygning, der overdækkes med en 23.000 m2 stor krum tagflade, så den fremstår som en bakke.

På det højeste er bygningen 20 meter høj, mens facaden er hele 300 meter lang og beklædt med glasfiber, som Fiberline Composites selv producerer.

Fabriksbygning ligger kun 300 meter fra motorvejen over Fyn og kan derfor ses hver dag af de tusindvis af forbipasserende bilister.

Det er KHR Arkitekter, der har formgivet det gennemførte fabriksbyggeri, der er indstillet til Mies van der Rohe prisen 2007. Icopal Entreprise Syd og Fyn har udført den store tagentreprise.

Akademisk Arkitektforening og Danske Arkitektvirksomheder har desuden indstillet: Kastrup Søbad af White Arkitekter, VM husene af hedengagne Plot, Tietgen Kollegiet af Lundgaard & Tranberg Arkitektfirma samt ejendommen Østerbrogade 105 i København af C.F. Møllers Tegnestue til Mies van der Rohe prisen 2007.

- nn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs marts 2026 udgaven her

  • Fyns Kran Udstyr

    Fyns Kran Udstyr

    Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås