UgensErhverv.dk

Storentreprenør satser på e-handel

Skanska arbejder på, at alle koncernens indkøb kan foretages elektronisk i løbet af to år.

11-05-2004

Skanska i Danmark, Norge og Sverige håber på at kunne foretage alle koncernens indkøb elektronisk i løbet af to år. Det nye system skal efter planen være indarbejdet i slutningen af 2005. Målet er at reducere udgifter med 15-20% indenfor dette tidsrum.

’Effect’ kalder Skanska sit nye e-handelsfremstød, der indgår i et større projekt, som skal mindske omkostningerne på byggematerialer og dermed totaludgifterne. Skanskas indkøb skal koordineres, så den samlede kapacitet udnyttes bedre. Det samlede indkøb på 30 mia. svenske kroner skal koncentreres på færre leverandører, som får større leverancer.

Skanska ser gerne, at andre virksomheder i byggesektoren også satser på e-handel. Det vil nemlig skubbe til udviklingen, så systemet hurtigt bliver meget effektivt.

Blandt de problemer, som skal løses i den kommende tid, er tilvænning til de nye systemer hos Skanskas egne medarbejdere. Hele byggebranchen er bagefter med at udnytte e-handelen sammenlignet med andre sektorer, og der må regnes med en vis konservatisme og uvilje til at tage nye arbejdsmetoder i brug hos nogle af medarbejderne.

Det spiller også en rolle, at e-handelsprojektet betyder større centralisering på dette arbejdsområde. Det er nemlig i modstrid med, at Skanska ellers har søgt at opbygge en meget decentraliseret virksomhed.

- tm

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Fremtiden er levende cement

Fremtiden er levende cement

Ny forskning fra Aalborg Universitet viser en mulig fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer

Silotænkning må aldrig blive en løsning i komplekse byggeprojekter

Silotænkning må aldrig blive en løsning i komplekse byggeprojekter

Over halvdelen af statslige bygge- og anlægsprojekter bliver forsinkede, viser en undersøgelse fra Rigsrevisionen. Nu samles planlæggere fra branchen for at diskutere, hvordan der kan skabes mere robuste byggeprojekter