UgensErhverv.dk
Skimmelvækst og fugtforholdVækst af skimmelsvampe på undersiden af den vindtæ

Skimmelvækst og fugtforhold

Ny E-bog på gaden om Skimmelvækst og fugtforhold , E-bogen indeholder 32 udvalgte byggetekniske erfaringsblade.

25-10-2006

Bladsamlingen omfatter 32 beskrivelser af erfaringsmæssigt gode og enkle løsninger til at udbedre og forebygge svigt og skader. Beskrivelserne omfatter konstaterede problemer i forbindelse med byggeriets praksis, fx:
Lette ydervægge, ventilation af tagkonstruktioner, facade- og hulmursisolering, utilstrækkelig rumventilation, kul-debroer, fuger og overflader i vådrum, fugtige krybekældre, trægulve på terrændæk, fugtige ydermure og kælder-vægge, fuger i udvendige vægge, anvendelse af vindgips og tagunderlag af krydsfiner, korrekt indbygning af ha-logenspots i lofter samt gennemgange af blandt andet fugtundersøgelser og -måling, udtørring efter vandskader, brug af termografi.
På www.byg-erfa.dk (under temaet ”Skimmel og fugt”) angives alle bladsamlingens titler, og der kan ses resumé-er af hvert enkelt erfaringsblad.
Bilbliografiske data:
Redaktion: Jens Østergaard
Fonden BYG-ERFA
September 2006
78 sider
ISBN: 87-988364-3-9
Kr. 400,00 inkl. moms.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås