UgensErhverv.dk
Jørn Utzon får hæderspris

Jørn Utzon får hæderspris

Den verdenskendte og vidt berømmede danske arkitekt modtager 200.000 kroner for sit værd for arkitektstanden

18-10-2006

Danmarks vel nok kendteste arkitekt, Jørn Utzon, er blevet tildelt den årlige hæderspris fra Margot & Thorvald Dreyers Fond.

Prisen er på 200.000 kroner og blev modtaget af hans søn, Jan Utzon, ved en reception i Margot & Thorvald Dreyers Fonds domicil Løvenborg.

Arkitekt Lene Tranberg fra fondens bestyrelse siger om Jørn Utzon:

- Med hædersprisen 2006 ønsker vi at hylde Utzon som den store lærermester, som inspirator og forbillede. Utzons arkitektur er båret af universelle værdier - og rummer gennem værkernes arkitektoniske klarhed og tilblivelsesproces en enestående kilde til at opleve og forstå arkitekturens væsen, når den fortolkes allerbedst.

Dreyerfonden uddeler hvert år 12 millioner kroner til formål, der støtter og fremmer henholdsvis arkitekt- og advokatstanden med blandt andet priser, legater og andre bidrag.

Hædersprisen indenfor arkitektur er blevet uddelt siden 1982.

-los

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås