UgensErhverv.dk

Lean-filosofi og godt arbejdsmiljø

Sikkerhed forbindes i højere grad med ledelse og planlægning i alle byggefaser i ny bog.

12-09-2006

Sikkerhed forbindes i højere grad med ledelse og planlægning i alle byggefaser i ny bog.

Efter ivrig debat om både arbejdsmiljø og dårlig styring på byggearbejdspladser er Entreprenørskolen under Dansk Byggeri nu klar med en ny udgave af bogen ”Arbejdsmiljø i dansk byggeri”.

I bogen forsøger forfatterne at give nogle bud på, hvordan man forbedrer arbejdsmiljøet ved blandt andet at tage ledelses- og produktionsprincipperne fra byggefilosofien Lean Construction i brug.

Karin Parbst, som er arbejdsmiljøkonsulent i Dansk Byggeri, fortæller om bogen:

- Partnering og Lean Construction er varme begreber, der i øjeblikket bliver afprøvet og udviklet. Branchens mange aktører har ofte henvist til behovet for udvikling af arbejdsmiljøet, når man vil planlægge og gennemføre byggeprocessen på en ny måde. Derfor stiller den tredje udgave af bogen skarpt på, hvordan arbejdsmiljøet udvikles, samtidig med at ledelses- og produktionsprincipperne fra Lean Construction anvendes.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Københavns Listefabrik

    Københavns Listefabrik

    Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Strømpeforing forlænger levetiden på kloakker – uden at grave vejene op

Flere kommuner vælger strømpeforing af vejbrønde og stikledninger, før ny asfalt lægges. Metoden forlænger levetiden på infrastrukturen og reducerer CO2, fremhæver entreprenørvirksomheden Nordkysten

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny analysemetode kan afsløre, om kloakken er årsag til fugtproblemer

Ny dansk metode gør det muligt med op til 90 procents sikkerhed at afgøre, om fugt i bygninger skyldes utætte kloakker, så unødige og dyre afvandingsløsninger kan undgås