UgensErhverv.dk

Håndværkere vil have lønfest nu

TIB i Århus og Odense vil ikke vente på ny overenskomst i 2007, men vil have højere løn nu.

07-08-2006

Den ligger lige til højrebenet. Når det går så godt i byggeriet, som alle siger, skal der naturligvis mere i lønposen.

Det mener TIB-afdelinger i Århus og Odense.

I stedet for at vente til den næste runde overenskomstforhandlinger i 2007, skal lønnen op allerede nu.

- Rent taktisk er der ingen grund til at vente med at kræve lønforhøjelser til overenskomstforhandlingerne. Bygmestrene benytter sig af, at markedet er overophedet og tager sig godt betalt, og vi vil selvfølgelig sørge for, at vi får vores del af kagen, siger Anders Munk, formand for TIB i Århus, til Jyllands-Posten.

På Fyn har man allerede konstateret lønstigninger i flere mindre håndværksvirksomheder. Ifølge faglig sekretær John Kirt er stigningen på niveauet 10-15 kr. i timen.

Men flere TIB-medlemmer på Fyn ønsker del i lønstigningerne, og et par afdelinger har indkaldt til stormøde for at drøfte, hvordan lønnen kan trykkes yderligere op.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 37/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv