UgensErhverv.dk

Socialister mod firehjulstrækkere

SF vil stoppe gule plader til de store jeep-lignende biler.

29-06-2006

SF vil stoppe gule plader til de store jeep-lignende biler.

Af Lars Solberg

Drømmen om at være forstadens svar på B. S. Christiansen stortrives i Danmark. Antallet af de store jeeplignende firehjulstrækkere, der er meget velegnede til safari i Centralafrika og redningsarbejde i lavineområder, er eksploderet i Danmark.
Ifølge Nyhedsbrevet 3F er antallet af nyindregistrerede firehjulstrukne personbiler fordoblet i de første fem måneder af i år i forhold til samme periode i 2005 – fra 1.291 til 2.460. Det betyder øget forurening og ifølge Rådet For Større Færdselssikkerhed også større fare i trafikken grundet større højde og vægt.

Ifølge Nyhedsbrevet 3F vil SF nu prøve at bremse den udvikling ad politisk vej ved at fjerne muligheden for at få gule plader til denne type biler. Ole Sohn fra partiet vil foreslå det i næste i folketingssamling. Han mener, at gule plader til denne type biler strider mod intentionen med gule plader.

Rådet For Større Færdselssikkerhed og Taxachaufførernes Landklub er enige i budskabet - at der skal være færre af de store firehjulstrækkere på vejene.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer