Med millioninvesteringer i avancerede maskiner vil Henning Frøkjær A/S specialiserer sig i det nye byggemateriale.
22-06-2006
Store investeringer i robotter og andet avanceret maskineri skal skaffe den kendte esbjergensiske tømrer- og snedkervirksomhed Henning Frøkjær A/S en ny og stærk markedsposition på de avancerede byggeprojekter, hvor især komposit indgår som byggemateriale.
Det sker ved at etablere et selskab, Sirius Innovation, der skal specialisere sig i at arbejde med komposit-materialerne. Med de nye maskiner kan man bearbejde emner i træ, komposit og plast i dimensioner på op til 16 meter og en indkøbt robot kan bl.a. automatisk lime glas mod komposit.
- Vi vil gerne kombinere det gode håndværk med verdens bedste teknologi. Kompositprodukterne er fremtidens nye byggemateriale, der åbner for arkitektoniske muligheder, som vi endnu kun har snuset til, siger medejer Lars Petersen fra Henning Frøkjær.
Det nye satsningsområde for Henning Frøkjær har været under udvikling siden Lars Petersen ved årsskiftet blev medejer af virksomheden. Da forlod han en lederstilling hos Fiberline Composites, som Henning Frøkjær forventer at have et nært samarbejde i takt med specialiseringen i andre materialer end træ.
- mir
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer