Byplan med kurver og skarpe hjørner af arkitekten Daniel Libeskind sætter gang i Ørestad City.
22-06-2006
Byplan med kurver og skarpe hjørner af arkitekten Daniel Libeskind sætter gang i Ørestad City
Af Niels Nielsen
Endnu en international superarkitekt får lov at sætte sit præg på bybilledet i den fremvoksende Ørestad på Amager Fælled.
Efter først franske Jean Nouvel og amerikanske Steven Holl er det denne gang polsk-amerikanske Daniel Libeskind, der er indbudt til at komme med forslag til udviklingen af den nye københavnske bydel.
Området som Liebeskind har givet forslag til ligger vest for storcenteret Fields, og at dømme efter det foreliggende materiale bliver det anderledes sprælske og dynamiske byrum, som skal kendetegne Ørestad City i fremtiden.
Centralt i planen er en elipseformet plads med adgang til to 20 etagers tårnbyggerier, hvor facaderne hælder og buer dramatisk.
Men ellers er Libeskinds byplan karakteriseret ved en sympatisk nedskalering af de store bygningsvoluminer i zig-zag-formede og fragmenterede elementer, der giver mindelser om Københavns middelalderby.
- Planen er skabt som en hyldest til det urbane liv i det 21. århundrede og til Københavns eksisterende, mangfoldige traditioner. Kvarteret bliver fyldt med energi og intensitet med åbne pladser, nicher, kontorbygninger, kulturtilbud og boliger. Et tema som vil genlyde både af Københavns sjæl og musikken fra byens liv, lyder det poetisk fra Daniel Libeskind.
Det er NCC Property Development i samarbejde med Ørestadsselskabet og Steen og Strøm, der har hyret Daniel Libeskind til opgaven.
Daniel Liebeskind blev verdenskendt efter han vandt konkurrencen om en ny byplan for Ground Zero i New York. Herhjemme har Libeskind forestået indretningen af Dansk Jødisk Museum i København.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Nedbrydning og Miljøsanering
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Vinduer, døre, trapper og kviste
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Fra Typehus til Drømme Villa
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer