Private ønsker håndværker-kvalitet i stedet for at male selv, mener Malermestre-direktør.
06-06-2006
Private ønsker håndværker-kvalitet i stedet for at male selv, mener Malermestre-direktør.
Det er er mange årtier siden, at maleruddannelsen har været så populær, som den er lige nu. Efter lang tids tilbagegang er der en voldsom stigning i antal nye malerlærlinge. Ifølge Danske Malermestre er en af grundene, at folk efterspørger ordentligt håndværk - også på malersiden.
I 2005 startede 1.037 i lære i malerfaget. Det er det højeste tal, der er blevet registreret siden starten af 1960´erne. 55 procent flere end i år 2000 og 23 procent flere end i år 2004.
Og det er fortsat i år. I de første fire måneder af 2006 er der sket en yderlige stigning på 20 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Direktør Ole Draborg i Danske Malermestre mener, det skyldes den voldsomme mangel på arbejdskraft som malerfaget og andre byggefag oplever i øjeblikket, men peger også på en mere langsigtet forklaring.
- Der er helt klart tale om en mangelsituation i øjeblikket. Men det er også vores klare opfattelse, at malerfaget og andre byggefag er kommet ind i en strukturel vækst efter, at det i mange år er gået den forkerte vej. Danskerne er blevet rigere og gør mere ud af deres bolig end tidligere. Og det skal gerne være med rigtige håndværkere i stedet for gør-det-selv. Flere og flere får simpelthen øjnene op for, at der er en forskel, lyder det fra Ole Draborg.
-ls
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tagdækkernes faldsikringssystem
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer