UgensErhverv.dk

Færre fejl i alment byggeri

Systematisk kvalitetssikring og bedre byggematerialer har sænket antallet af svigt og mangler markant.

23-05-2006

Omfanget af fejl og mangler er i de seneste år bragt markant ned i det almene byggeri. Det fremgår af den nyeste opgørelse fra Byggeskadefonden, der er foretaget på de 200.000 boliger, der er omfattet af fonden.

I 1993 kunne der således registreres svigt i 25 procent af byggerierne ved 5 års eftersynet. I dag er der også eftersyn allerede efter 1 år, og her er antallet af væsentlige svigt nede på 5 procent.

I Dansk Byggeri ser man tallene som udtryk for en positiv udvikling indenfor byggeriet.

- Der er næppe tvivl om, at det systematiske arbejde med kvalitetssikring har bidraget væsentligt til forbedringen af byggeriernes kvalitet, siger afdelingschef i Dansk Byggeri, Niels Nielsen, der også hæfter sig ved, at en stor del af manglerne ved byggerierne, specielt i de ældre bebyggelser, ikke skyldes fejl i forbindelse med arbejdets udførelse, men mangler ved selve byggematerialerne.

- Væsentlige svigt er én måde at måle kvaliteten af i byggerier på. Men mere interessant er udviklingen af registreringer, der slet ikke udviser svigt. Og andelen af bygningsdele helt uden svigt er gået markant frem. I 2005 var således 80 procent af alle eftersete bygningsdele helt uden svigt, mens det for blot 5 år siden var tilfældet i 70 procent af bygningsdelene, forklarer Niels Nielsen, og understreger vigtigheden af, at man nu kan dokumentere at arbejdet med kvalitetsforbedringen er på rette vej.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer