Der kan spares 15-20% på elregningen.
20-04-2004
Der kan spares 15-20% på elregningen.
Af journalist Tove Malzer
Lyset i boligen kan forbedres, samtidig med at der kan spares 15-20% på elregningen, fremgår det af en ny pjece fra Elsparefonden og elnetselskaberne.
Pjecen giver gode råd om indretning af boligens forskellige rum, herunder bad og køkken. Og der vises mange belysningseksempler fra nyere og ældre boliger.
- Det gælder om at finde den rigtige balance mellem de forskellige lystyper, siger direktør Jørgen Clausen fra Lysteknisk Selskab, som har udarbejdet pjecen.
- Det giver en bedre variation og smukkere rum, hvis man blander glødelys og halogenlys med energisparelys – i stedet for udelukkende at bruge halogenpærer.
Det rigtige lysmix vil også give en mindre elregning – dvs. et fald i elgifterne på 15-20% ved brug af sparepærer. De er oplagte til udendørs brug og specielt egnet til indendørs rum, hvor lyset skal være tændt længe.
Ifølge Jørgen Klausen blev der bedre lys i en bolig, hvor et 300 W halogenrør i en oplys lampe udskiftedes med en 23 W sparepære.
- Også stjernehimler med små, nøgne halogenpærer f.eks. i køkkener og badeværelser bruger meget unødig strøm og blænder ofte forfærdeligt, mener han.
- I stedet bør man vælge en løsning med en kombination af glødepærer, halogenpærer og sparepærer.
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Fra Typehus til Drømme Villa
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Ny forskning fra Aalborg Universitet viser en mulig fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer
Over halvdelen af statslige bygge- og anlægsprojekter bliver forsinkede, viser en undersøgelse fra Rigsrevisionen. Nu samles planlæggere fra branchen for at diskutere, hvordan der kan skabes mere robuste byggeprojekter