UgensErhverv.dk

3F: - Polsk håndværker slået ned

Tilsyneladende var årsagen krav om bedre arbejdsvilkår på byggeplads i Ringsted.

18-05-2006

En polsk bygningsarbejder blev først på ugen overfaldet på en byggeplads på Ørslev Stationsvej i Ringsted, oplyser Nyhedsbrevet 3F.

Ifølge Nyhedsbrevet skete overfaldet på arbejderen Marcin Nikel øjensynlig på grund af uoverensstemmelser om arbejdsforhold og lønafregning.

Marcin Nikel blev ifølge 3F angrebet af to herboende polske statsborgere, der virker som håndlangere og arbejdsledere for de danske Trio-selskabe; Trio Huse og Trio Entreprise i Ringsted, der arbejder på stedet.

Trio Huse har tidligere været omtalt i forbindelse med dårlig behandling af østeuropæiske ansatte. Firmaet var blandt andet ufrivillig hovedperson i Dag Dato i TV2, hvor Trio Huses ejer og direktør blandt andet blev anklaget for at slå en polsk ansat. Den sag er til behandling hos Statsadvokaten.

Fagbevægelsen mener, at de voldelige episoder skyldes, at de østeuropæiske ansatte ikke finder sig i hvad som helst mere.

- Sagen er et udtryk for, at den polske byggemafias desperation stiger i takt med, at de polske migranter bliver mere bevidste om deres rettigheder, og at de gør oprør mod elendige løn- og arbejdsforhold, siger næstformand i Malernes Fagforening, Bo Rosschou, til Nyhedsbrevet 3F.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer