UgensErhverv.dk
Kloakfirmaer mister autorisationAt beskæftige sig med kloakker er en alvorlig sag,

Kloakfirmaer mister autorisation

Sikkerhedsstyrelsen tilbagekalder over 100 autorisationer på vvs- og kloakområdet.

28-04-2006

Kloakområdet har gennem de senere år været igennem en større slankekur, hvor der er blevet ryddet ud i antal autorisationer. Før i tiden havde rigtig mange håndværksmestre en lille nebengeschæft, hvor de tilbød lige at ordne kloakken også.

Men nu er erhvervet blevet mere professionelt blandt andet med en ny autorisationslov. Det seneste tiltag for at højne kvaliteten er, at myndigheden på området, Sikkerhedsstyrelsen, er ved at tilbagekalde en række autorisationer.

Ifølge installatørernes organisation, Tekniq, er styrelsen i fuld gang med at udsende et større antal tilbagekaldelser af autorisationer til firmaer inden for både vvs- og kloakområdet.

Tekniq oplyser, at styrelsen tager autorisationen fra de virksomheder, der ikke har svaret på styrelsens gentagne rykkere om, at de skal opfylde kravet om et godkendt kvalitetsstyringssystem.
Ifølge organisationen handler det om over 100 autorisationer, der er ved at blive tilbagekaldt.

Rent praktisk foregår det ved, at de enkelte virksomheder får et brev om fratagelsen. I brevet er der også formuleret, hvordan firmaerne kan generhverve autorisationen. De skal blandt andet tilmeldes en kontrolinstans, der skal tjekke deres kvalitetsstyring.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer