UgensErhverv.dk
Havemesse med motorpris

Havemesse med motorpris

Spoga og Gafa forenes atter i Köln.

28-04-2006

Spoga og Gafa forenes atter i Köln.

Det bliver formentlig en kamp mellem hækkeklippere, motorsave, græsslåmaskiner og havetraktorer, når den årlige have- og friluftsmesse i Köln i år for første gang vil kåre de tre mest nyskabende, motoriserede produkter fra messen.

Kåringen sker allerede på første messedag, 3. september. Hæderen synliggøres med plaketter i henholdsvis guld, sølv og bronze. Udover det motoriserede stiller konkurrence-arrangørerne kun krav om, at de deltagende maskiner er lanceret på markedet i 2006.

Det er anden gang, sports- og friluftsorganisationen Spoga og havefaggruppen Gafa går sammen om en messe i Köln. Første gang var i 2004. Sidste år forsøgte Spoga sig alene – med begrænset succes.

Årets 2550 udstillere fra flere end et halvt hundrede lande forventes at få 50.000 besøgende. Messearealet udgør 259.000 m2.
-kenn

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer