Liebeskind, Holl og Utzon bygger boliger og erhverv på Amager Fælled.
21-04-2006
Liebeskind, Holl og Utzon bygger boliger og erhverv på Amager Fælled
Af Niels Nielsen
I Ørestads nye sydlige erhvervs- og boligbydel kæmper bygherrerne om opmærksomhed for deres bygninger ved at hyre udenlandske superarkitekter.
Senest er den amerikanske arkitekt Steven Holl udpeget af City Development og Cargill A/S til at tegne et nyt boligbyggeri i Ørestad Syd.
Steven Holl er i Skandinavien kendt for at have tegnet museet for moderne kunst i Helsinki, KIASMA. Og herhjemme for netop at have vundet konkurrencen om Kunstens Hus i Herning.
NCC Development har tidligere annonceret, at de har bedt World Trade Center-arkitekten, Daniel Liebeskind, komme med et udkast til det store område vest for storcenteret Fields.
Men også danske arkitekter med verdensnavn bygger i bydelen på Amager Fælled.
Sjælsø Gruppen har bedt Kim Utzon tegne et forslag til det store World Trade Center i Ørestad Syd. Og islandske Klasi hf. samarbejder med schmidt hammer lassen om et sundhedscenter.
Mest markante byggeri i Ørestad med udenlandsk arkitekt bliver dog uden tvivl DR´s nye koncertsal af franske Jean Nouvel.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Alt i container, køb, leje, brugt, isoleret etc
Tysk kvalitets siden 1860!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Fra Typehus til Drømme Villa
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer