UgensErhverv.dk

Byggeriet har gang i tænkehatten

Byggeboomet giver travlhed indenfor byggeriets kurser og efteruddannelse.

18-04-2006

Vækstkurven indenfor efteruddannelseskurser til byggeriet er stejl. Seneste tal fra Dansk Byggeri viser, at organisationens kursusaktiviteter er steget med 22 procent i løbet af 2005.

Specielt er der travlhed på Entreprenørskolen, der nu er oppe på det højeste antal kursusdeltagere siden sammenlægningen. Her tilskrives succesen den vækst, som branchen generelt oplever i øjeblikket.

- Ofte ser vi, at i tider med lavere aktivitet glider medarbejder fra byggeri og anlæg over i andre fag. Når der igen er brug for ledige hænder, og industrien og andre erhverv er flytter ud, så ser vi de bygningsuddannede slagtere og chauffører komme tilbage til branchen. Og de har ofte et behov for, om end ikke at blive genuddannet, så en faglig opdatering, siger direktør Niels Henning Andersen fra Entreprenørskolen.

Han oplyser, at det pt er de lokalt forankrede kurser og e-læring, der er efterspurgte, mens skolen forventer fortsat travlhed de kommende år takket være de nye energiregler og en stadig højere grad af digitalisering i byggeriet.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer