UgensErhverv.dk

Nyt kæmpe indkøbscenter

Nyt center i Vejle til over en halv milliard kroner

04-04-2006

Steen & Strøm A/S, som bl.a. står bag Field’s i København og Bruuns Galleri i Århus, fortsætter sin ekspansion inden for butikscentre. Et nyt er på vej i Vejle med et butiksareal på 23.000 kvm, der skal rumme 80 butikker – inklusive cafeer og restauranter samt 700 P-pladser på taget.

Steen & Strøm har valgt nogen af sine tidligere samarbejdspartnere til gennemførelsen af projektet. Både arkitektfirmaerne 3 x Nielsen og Schmidt, Hammer & Lassen – begge Århus – har erfaringer med fra Bruuns Galleri, og det samme har entreprenørselskabet NCC, hvis ordre alene er på godt 400 mio. kr. Byggeriet opføres i et tæt partnering-samarbejde. I gennemsnit regner NCC med at beskæftige op mod 200 medarbejdere inklusive et stort antal underleverandører under opførelsen.

NCC begynder arbejdet i midten af maj og centret, der får navnet Bryggen, skal efter planen stå færdigt i marts 2008. Centret, der får form som et prisme, får en meget central placering i byen ved gågaden og med korte afstande til det overordnede vejnet og kollektiv trafik. Selve indretningen vil tage udgangspunkt i rene skandinaviske linier og farvetoner med brug af naturmaterialer som træ, glas, stål og keramiske fliser.

Det forventes, at op mod 60 procent af Bryggen er udlejet inden sommerferien, at det vil tiltrække ca. 3,5 millioner kunder årligt og får en årlig omsætning på ca. 600 mio. kr. inkl. moms.
krus-

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer