UgensErhverv.dk
Boligkvarter søger vejnavne

Boligkvarter søger vejnavne

Område med 360 boliger leder efter identitet.

10-03-2006

Område med 360 boliger leder efter identitet.

Et kommende boligkvarter med 360 boliger ved Kærup Gods nord for Ringsted leder efter dets identitet.

Entreprenøren NCC Enfamiliehuse og Ringsted Kommune beder offentligheden om hjælp til at finde på navne til kvarteret og de otte nye veje, der kommer i området.

- Vi synes, det er bedst, hvis det nye kvarter får vejnavne, som udspringer af lokalområdet. Derfor opfordrer vi alle til at komme med ideer. Samtidig ønsker vi ideer til et kaldenavn for hele kvarteret, siger adm. direktør i NCC Enfamiliehuse, Steffen M. Baungaard.

De otte nye veje består af en samlende fordelingsvej, der bugter sig fra Kærup Parkvej til Roskildevej. Ud fra fordelingsvejen går syv mindre villaveje.
Det er aftalt med Ringsted Kommune, at NCC samler forslagene ind. Det endelige valg af vejnavne tages af Ringsted Kommunes Miljø- og Teknikudvalg.

Forslag sendes inden 1. maj til navneforslag@bn-hus.dk.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne