UgensErhverv.dk

Multiarena på vej til Gentofte

Spillet om hovedstadens fremtidige multiarena er nu rykket til whiskeybæltets højborg.

09-03-2006

Først var det Tåstrup, så Bella Center og nu er Gentofte blandt kandidaterne til at huse den multiarena hovedstaden mangler.

Kommunen har valgt området omkring det nuværende Gentofte Stadion som velegnet til en multiarena, og ifølge Berlingske Tidende forhandler Parkens bestyrelsesformand Flemming Østergaard i øjeblikket med borgmester Hans Toft om projektet.

Der foreligger ikke noget konkret om størrelsen på arenaen eller finansieringen, blot at det er Parken Sport & Entertainment, som skal stå for driften.

Tanken er, at arenaen skal rumme FCK Håndbold og muligvis også de ishockey aktiviteter, som FCK længe har ønsket er starte op.

Flemming Østergaard oplyser til avisen, at Parken stadig forhandler om andre placeringsmuligheder for en multiarena. Østergaards målsætning er, at en multiarena i København står klar til brug inden for de næste to år.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne