UgensErhverv.dk

Dyrt at renovere gammelt fængsel

Et nyt ”World of Crime”-center i Horsens vil koste 200-300 mio. kr.

16-02-2006

Det skønnes at koste 200-300 mio. kr. at ombygge det over 150 år gamle statsfængsel i Horsens, hvis det skal have en fremtid som et nyt og ambitiøst oplevelsescenter, ”World of Crime”. Det vurderer fængselsinspektør og formand for kommunens kulturudvalg, Jørgen Bang. Som dog skønner, at beløbet kan forrente sig, hvis centret kommer op at stå. Målet er at tiltrække 400.000-500.000 gæster årligt.

Når beløbet bliver så højt skyldes det ikke mindst behovet for en række nødvendige ombygninger. En tidligere værkmester i fængslet, som i mange år var ansvarlig for vedligeholdelse af bygningerne, har kritiseret ideen om at restaurere fængslet. Netop fordi bygningerne i hans øjne er i en så ringe stand, at de burde rives ned. Et synspunkt som delvis bakkes af en rapport fra et rådgivende ingeniørfirma, som i midten af 90’erne satte lup på dele af fængslets konstruktion.

Fængslet ejes af statens ejendomsselskab, Freja Ejendomme, og formelt er det sat til salg, men staten har givet kommunen to år til at få projektet op at stå. Tiden inden skal bruges til at finde investorer til at drive oplevelses-centret.

Det gamle statsfængsel er på vej til at blive erstattet af et nyt fængsel i Enner nær Horsens til en pris på ca. 550 mio. kr, som får plads til 228 indsatte.
krus-

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Bygherrer kan komme i klemme med byggeskadeforsikring

Byggeprojekter kan ikke - selv om kravet til byggeskadeforsikringen ophører ved årsskiftet - igangsættes uden byggeskadeforsikring for det pågældende byggeri

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

Kommuner SKAL modtage privat asbestaffald

De 98 kommuner skal stille mindst én genbrugsplads til rådighed for private boligejeres asbestaffald

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Ny ellert fra Hyundai skubber til grænserne

Når Hyundai Staria Cargo melder sin ankomst, vil den med det samme blive førende på det danske marked. Den er teknisk avanceret og har godt med motorkraft, og prisen er lige på trapperne