UgensErhverv.dk

Prisstigninger i rekordklassen

Boligfest i Hovedstadsområdet, men Vestsjælland kan også være med. Rekord i Holbæk: lejlighed til 6,5 mill. kr.

06-02-2006

BRFkredit melder igen om prisstigninger i rekordklassen.
I 4. kvartal 2005 steg priserne på parcel- og rækkehuse med 21,6% på landsplan. Dermed slås rekorden fra 3. kvartal 2005 på 17,8%.
Boligfesten foregår især i Hovedstadsområdet, men resten af landet følget godt med. Således er Vestsjællands Amt kommet på banen med store prisstigninger, hvilket selvfølgelig skyldes, at med de kraftige stigninger i og i nærheden af København, rykker flere familier ud, hvor huslejen stadig er til at betale.
Spørgsmålet er så hvor mange, der har råd til at købe i Vestsjællands Amt, hvor priserne også bare stiger og stiger.
Forleden blev der f.eks. sat prisrekord i Holbæk: Et stk. taglejlighed på 170 kvadratmeter til 6,5 mill. kr. Det er suverænt Holbæks dyreste lejlighed, men så er der også fjordudsigt!
Det er Keops, der stå bag den dyre lejlighed. Koncernen har bygget en række punkt- og længehuse med lejligheder i størrelser fra 89 til 170 kvadratmeter. De mindste og billigste - længst væk fra fjorden - koster næsten 2,5 mill. kr.

-Hag

Brochurer

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Affaldstilsyn er et kommunalt gebyr ta'-selv-bord

Med timepriser på mellem 700 - og 1.000 kroner er det, der skulle have været en vejledning om affaldssortering, blevet et kommunalt ta'-selv-bord for gebyrer med forskellige satser for nøjagtigt den samme opgave

Administration af AFU sejler hos ATP

Administration af AFU sejler hos ATP

ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 44/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

For få elever hylder deres læreplads

For få elever hylder deres læreplads

Hvert år indstiller omkring 400 elever og lærlinge deres læreplads til priserne Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads. Nyt projekt skal få flere elever til at dele deres gode lærepladsoplevelser, så flere virksomheder kan komme med