UgensErhverv.dk

DLH satser på bæredygtig skovdrift

Tømmervirksomheden vil nu være verdens største leverandør af certificeret tropisk træ.

23-01-2006

Dalhoff Larsen & Horneman har i flere omgange været anklaget for at sælge ulovligt skovet træ. Den slags anklager bliver sandsynligvis sjældne fremover, for nu vil trægrossisten være verdens førende leverandør af miljøcertificeret træ.

Første skridt er nu taget med opkøbet af schweiziske tt Timber Group, der har specialiseret sig i FSC-certificeret tropisk træ.

DLH kalder det selv et vigtigt skifte i virksomhedens strategi, som også indebærer, at DLH går fra blot at være opkøber af træ fra hele verden til selv at drive skovdrift.

- Efterspørgslen efter FSC-certificeret træ er stigende, så direkte adgang til træet via eget skovbrug vil give DLH en enestående position inden for salg af bæredygtigt produceret tropetræ. Jeg ser derfor akkvisitionen som et vigtigt skridt frem mod vores mål om at blive verdens førende inden for certificeret tropisk træ, siger DLHs administrerende direktør Jørgen Møller-Rasmussen om købet af tt Timber Group.

tt Timber Group regnes for en af de mest miljøbevidste tømmervirksomheder i Europa og har med 2.500 ansatte en omsætning på 1,3 mia kr. årligt. Virksomheden har drevet skovdrift i Congo i over 30 år, hvor de har skovkoncessioner, der dækker 1,4 mio. hektar skov eller svarende til knapt en tredjedel af Danmarks areal.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København