UgensErhverv.dk

Pullman opsuger Ermator

Opkøb blandt industri-støvsugerne. De to svenske producenter slår sig sammen for at kunne ekspandere yderligere.

16-01-2006

Barometeret står på opkøb i ”frisk-luftbranchen” for industri og byggeri. De to svenske hovedaktører på markedet for industristøvsugere og friskluftfiltre slår sig sammen. Pullman har opkøbt Ermator og planen er, at de tilsammen skal ekspandere yderligere på det nordiske og europæiske marked. Ifølge Pullman skal det ske gennem effektiviseringer i produktionen og udvikling af nye produkter.

Konsolideringen på det svenske suge- og filtermarked ses også i, at både Pullman og Ermator før deres sammenlægning hver især havde tilkøbt sig ekspertise indenfor filterrensning. Pullman opkøbte Miljoburken og Ermator havde købt Renair, der nu begge indgår i den forsatte strategiske satsning på at ekspandere i friskluftmarkedet.

Tilsammen har Pullman og Ermator en årlig omsætning på godt 76 mio. kr. Hidtil har Pullman især været stærk på hjemmemarkedet, mens Ermator har været mere eksportorienteret.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København