UgensErhverv.dk

Bedre BBR-register

Kommunale bygnings- og boligregistre samles i et landsdækkende system.

03-01-2006

Kommunale bygnings- og boligregistre samles i et landsdækkende system.

Nu skal der ryddes op i BBR-registrene. Igennem flere år har der været fejl i de kommunale bygnings- og boligregistre, hvilket gjorde dem svære at bruge for blandt andet byggebranchen.

En hård kritik fra Rigsrevisionen har nu medført en opstramning på området. En ny BBR-lov er nu vedtaget og trådte i kraft fra Nytår. Erhvervs- og Byggestyrelsen håber, at det vil medføre øget datakvalitet og bedre muligheder for kommunernes kontrol af ejendomsdata.

Ændringerne i BBR-loven vedrører tre områder:
- Ny organisering, som samler 271 kommunale bygnings- og boligregistre i et landsdækkende register.
- Bedre datakvalitet.
- Styrkelse af adresseregler.

Vicedirektør i Erhvervs- og Byggestyrelsen, Jesper Rasmussen, har stor tiltro til den nye lov.

- Vi har taget Rigsrevisionens kritik meget alvorligt og har iværksat en omfattende handlingsplan, der skal forbedre datakvaliteten i BBR. Med den nye BBR-lov starter vi nu en omorganisering af hele BBR, som vil gøre det væsentligt nemmere for kommunerne at ajourføre og kontrollere oplysningerne i registret, udtaler han.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København