UgensErhverv.dk

Ny opbygning i HTS-A

Arbejdsgiverforening følger politisk strukturreform.

19-12-2005

Arbejdsgiverforening følger politisk strukturreform.

Ved årsskiftet ændres den regionale struktur for Danmarks næststørste arbejdsgiverorganisation; Handel-, Transport- og Servicerhvervenes Arbejdsgiverforening, HTS-A.

HTS-A etablerer seks regionale råd, der dækker henholdsvis Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Sjælland, Hovedstaden og Bornholm. Ændringen følger som en konsekvens af nationale strukturreform.

- Det er naturligvis afgørende for vores politiske interessevaretagelse, at vi matcher de nye enheder, der følger af kommunalreformen. Det gælder det kommende beskæftigelsessystem, og det gælder naturligvis også de nye regioner og storkommuner, som vi vil i tæt dialog med, udtaler afdelingschef Lars William Hansen fra HTS-A i forbindelse med tiltaget.

Foreningens regionale råd skal bestå af en bred kreds repræsentanter fra henholdsvis handel-, transport- og serviceområdet og bliver sammensat i løbet af december og januar.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Ejendomsselskab eksperimenterer med at dele overskud med lejerne

Selskabet Home.earth vil udbetale bonus, hvis der er overskud på ejendommens drift. Lejerne får dog ikke noget retskrav på bonusserne, og systemet til at administrere dem er kompliceret

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

En milliard pensionskroner sponsorerer opførelsen af studieboliger i hovedstaden

Frem mod 2030 vil CPH Village og AkademikerPension opføre 2000 studieboliger med en husleje under markedsniveauet for sammenlignelige private studieboliger i København