TUN Tendens viser mere boligbyggeri, mens erhvervsbyggeriet har svære tider.
14-01-2004
TUN Tendens for 1.kvartal 2004 viser en støt stigende byggesum for boligbyggeriet, medens industri- og erhvervsbyggeriet har svære tider.
For 4. kvartal 2003 forudsagde TUN-Tendens i oktober 2003 en væsentlig stigning i den totale byggesum for byggeriet i Danmark. På trods af, at der traditionelt er forholdsvis mange byggeprojekter, hvis byggestart bliver rykket frem i tiden, især fra december måned, har den positive udvikling vist sig at holde stik.
Således var byggesummen for 4. kvartal 2003 mere end dobbelt så stor som for samme periode året før.
Denne udvikling må først og fremmest tilskrives, at adgangen til at lånefinansiere grundkapitalindskuddet ophørte med udgangen af 2002, hvorfor mange kommuner benyttede lejligheden til at fremrykke en del af det planlagte støttede boligbyggeri.
En del af dette byggeri er påbegyndt i løbet af i år, hvilket har medført den voldsomme stigning i boligbyggeriet.
Regeringen vedtog desuden i juni 2003 at fremrykke investeringer i det støttede byggeri for at sætte yderligere gang i boligbyggeriet. I den forbindelse blev der genåbnet for lånefinansiering af grundkapitalindskuddet for alment nybyggeri.
Det skønnes, at låneadgangen fremrykker påbegyndelser svarende til i størrelsesordenen 1.000 almene boliger fra 2004 til 2003. Denne fremrykning har også bidraget positivt til byggeaktiviteten i andet halvår 2003. En stor del af aktivitetsvirkningen ventes dog først at blive udmøntet i 2004.
Mindre industribyggeri
I første kvartal i 2004 vil vi se en mærkbar nedgang i industribyggeriet på landsplan, hvorimod de øvrige sektorer vil være enten status quo med 1. kvartal 2003, eller med en mindre fremgang, især boligbyggeriet viser en pæn fremgang.
På trods af en fremgang i specielt boligbyggeriet på næsten 900 mill. kr. og på fritids- og institutionsområdet på samlet set 1 mia. kr., betyder den klare nedgang i industribyggeriet, at den totale byggesum for hele landet for 1. kvartal 2004 vil være 600 mill. kr. mindre sammenlignet med samme periode i 2003 ( 15.939 mill.kr. mod 16.569 mill.kr. i 2003)
Der er naturligvis regionale forskelle på udviklingen i byggeaktiviteten. Specielt kunne fremhæves Fyn og Sønderjyllands amter, hvor boligbyggeriet i første kvartal 2004 faktisk er lavere end 1. kvartal 2003.
til gengæld er der henholdsvis erhvervs- fritids- og institutionsbyggeri, som bevirker, at udviklingen i de 2 amters samlede byggesum er stigende, i modsætning til resten af landet.
For så vidt angår boligbyggeri er det specielt Vest Sjællands, Vejle, Århus og Ringkøbing amter, der udviser den største stigning, medens der i Københavns, Storstrøms, Fyns og Sønderjyllands amter er en svagt negativ udvikling.
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Tysk kvalitets siden 1860!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Læs marts 2026 udgaven her
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen
Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040