UgensErhverv.dk
Tv-reklamestrid gav stort mersalg

Tv-reklamestrid gav stort mersalg

Flügger koncernen havde et forrygende første halvår.

10-09-2005

Flügger koncernen havde et forrygende første halvår.

Af journalist Jørgen Hansen

Alle i branchen fulgte med i det, og mange danskere kunne ikke undgå at læse om det, da Flügger og Dyrup i foråret i tv-reklamer havde en strid om, hvad træværket siger, når det trænger til træbeskyttelse.

Dyrup nedlagde fogedforbud mod et tv-spot, hvor træværket anbefalede Flügger træbeskyttelse, da Dyrup mente, det lå for tæt på tilsvarende spots, som denne koncern tidligere havde kørt i tv, og Dyrup fik medhold i fogedretten.

Koncerndirektør Ulf Schnack, Flügger, er nu ikke utilbøjelig til at mene, at denne tv-reklamestrid har været medvirkende til et stort mersalg for koncernen i første halvår, men i det hele taget var Flügger meget omtalt i medierne.

Udover tv-reklamestriden var der ligeledes stor medieomtale af, at en halv snes Flügger medarbejdere som led i et teambuilding-kursus havde fået forbrændte fødder.

Trods en kølig og regnfuld periode havde Flügger koncernen et forrygende første halvår med stort mersalg i forhold til samme periode sidste år, som i øvrigt heller ikke var begunstiget vejrmæssigt.

Koncernen havde i halvåret som helhed et mersalg på hele 17,9%, hvor der på det danske marked blev realiseret et mersalg på 8,6%. I Sverige voksede omsætningen med 13,5% og i Norge med 26,7%. I Polen og Kina, hvor koncernen etablerede sig med henblik på vækst på lidt længere sigt, blev forventningerne indfriet.

Nettoomsætningen var i halvåret på 395,6 mio. kr., og primært driftsresultat steg 17,2% til 75,6 mio. kr., mens nettoresultat steg 20,5% til 57 mio. kr.

Modsat pressede Dyrup i første halvår indtjeningen hos ejeren Monberg & Thorsen. Der er lagt en omstruktureringsplan for Dyrup, som kræver engangsomkostninger på 50 mio. kr., og 110 medarbejdere skal afskediges.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

172 boliger i Fælledby er så ringe sat sammen, at de må rives ned inden indflytning

En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

- Indfør fast track til virksomheder, der tidligt dokumenterer lavt klimaaftryk

Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

Projekt: Byggebranchen mangler viden om PFAS i byggematerialer

PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer