De første boliger i Ørestad City ligger på grænsen mellem storby og grønne omgivelser.
06-09-2005
De første boliger i Ørestad City ligger på grænsen mellem storby og grønne omgivelser
Det er kontrastfulde omgivelser, der møder beboerne i boligbebyggelsen Parkhusene, der som de første får fast adresse indenfor bygrænsen af Ørestad City.
Til den ene side ligger Metroens pulserende højbane og det daglige mylder af mennesker omkring storcenteret Fields og Ferrings højhus. Til den anden side bydelens grønne åndehul i form af det store parkområde med forbindelse på tværs til Amager Fælled.
Lejlighederne er placeret i en hesteskoformet karre i tre dele, der på bysiden løfter sig i ti etager mod udsigten til Sverige.
Mod parken falder bygningen to etager og åbner sig mod de grønne omgivelser med fælles tagterrasse og en facade, hvor glaspartier og betonflader danner et dekorativt mønster af mangfoldige formater, der klæder bebyggelsens blanding af andels-, ejer- og lejelejligheder.
Læs mere og se flere billeder af bebyggelsen i seneste udgave af fagbladet Byggeri nr.6-2005.
- nn
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Læs marts 2026 udgaven her
Nedbrydning og Miljøsanering
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer