UgensErhverv.dk

Junckers solgt til investeringsselskab

Aktionærerne får stadig nedskrevet deres aktier til nul.

05-03-2004

Aktionærerne får stadig nedskrevet deres aktier til nul.


Midt i en direkte udsendelse om den kriseramte gulvkoncern Junckers Industrier A/S kunne adm. direktør Flemming Viskum i aftes i Pengemagasinet meddele, at bestyrelsen for Junckers havde accepteret et tilbud fra investeringsselskabet Axcel.

Axcel, der er et dansk investeringsselskab, som investerer i mellemstore og store virksomheder, køber Køge-firmaet for 100 mio. kr.

Meddelelsen om salget skete lige op i ansigtet på stole-fabrikanten Lorentz Jørgensen, der var i DR-studiet for at forklare sine reelle hensigter med Junckers.

Sammen med byggeentreprenøren Mogens de Linde har Lorentz Jørgensen i flere uger stået som potentielle købere med et bud på 75 mio. kroner.

Ifølge en fondsbørsmeddelelse fra Junckers betyder Axcel´s tilbud, at aktionærerne fortsat skal acceptere, at deres aktier nedskrives til nul.

Adm. direktør Flemming Viskum rakte dog en hånd frem mod de slagne aktionærer ved i Pengemagasinet at tilbyde dem, at de kan få tegningsret igen.
-ls.

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Stop den bureaukratiske ATP-farce

Stop den bureaukratiske ATP-farce

90 procent af de indbetalte millioner kroner i AFU er brugt på ATP’s egen administration af ordningen

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 39/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Førerløse tog på Københavns S-bane

Førerløse tog på Københavns S-bane

Projektet indledes på strækningen København Syd – Hellerup, men hele det københavnske S-togsnet forventes førerløst i 2040