Mener ikke, at de fordrejer fakta i artikel om arbejdsulykker.
18-08-2005
Mener ikke, at de fordrejer fakta i artikel om arbejdsulykker.
Meget usædvanligt udsendte Arbejdstilsynet (AT) for nylig en pressemeddelelse, hvor de anklager Nyhedsbrevet 3F for at fordreje fakta i en række artikler om arbejdsulykker i byggebranchen. 3F afviser anklagerne og henviser til, at BAT-kartellets udregninger, der danner grundlag for artiklen, er lavet efter AT’s egne regnemetoder.
Nyhedsbrevet 3F’s budskab i artiklerne er, at antallet af arbejdsulykker steg fra 2003 til 2004 hele vejen rundt i byggeriet. Det afviser AT-direktør Jens Jensen. Og det har han da også ret i - i forhold til de aktuelt anmeldte ulykker er det lidt mere nuanceret.
BAT-kartellet forsvarer sig med, at organisationen i deres udregninger har inkluderet et såkaldt efteranmeldelsestal. I løbet af 2005 vil der komme anmeldelser, hvor ulykkerne er sket i 2004. BAT har taget udgangspunkt i en gennemsnitlig efteranmeldelsesprocent på 6,9.
Ifølge BAT-kartellets leder, Gunde Odgaard, har den valgte fremgangsmåde været anvendt i årevis og er uangribelig.
- Hvis man skal have et retvisende billede af antallet af ulykker, er man simpelthen nødt til at indkalkulere efteranmeldelserne. Det viser sig jo år efter år, at der sker et relativt stort antal efteranmeldelser, og de ikke bare kan indregnes - de skal indregnes, hvis man skal lave sammenligninger. Den valgte metode giver en ret kvalificeret fremskrivning og har været anvendt i mindst en halv snes år, uden det har givet anledning til indsigelser eller kommentarer fra Arbejdstilsynet, udtaler Gunde Odgaard til Nyhedsbrevet 3F.
AT’s direktør, Jens Jensen, kommentar til 3F om dette er, at efteranmeldelsesprocenten er sat for høj.
AT og BAT er dog blevet enige om at stoppe talstriden. De to parter mødes i næste uge for at skabe fælles forståelse.
-ls.
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Fra Typehus til Drømme Villa
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
En grundig teknisk undersøgelse af to kommende boligbyggerier i Fælledby har vist alvorlige og omfattende byggefejl i en sådan grad, at de må rives ned, og der må startes forfra. Nu hedengangne Scandi Byg har opført bygningerne
Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
Byggeprojekter, der dokumenterer et markant lavere klimaaftryk eller en væsentlig anvendelse af genbrugte byggematerialer, bør komme hurtigere gennem den kommunale byggesagsbehandling. Det foreslår Dansk Erhverv
PFAS er fundet i en række byggevarer, men ingen har det fulde overblik over, hvor de problematiske fluorstoffer gemmer sig. Det gør det svært at undgå PFAS i nyt byggeri og står i vejen for sikker genbrug og genanvendelse af materialer