2012 blevet et nyt rekordår for KE Fibertec med et overskud før skat på godt 12,3 Mill og en salgsfremgang på 11%.
15-03-2013
Efter et historisk godt resultat i 2011 var det med stor optimisme, at KE Fibertec gik ind i 2012, trods krisen i byggebranchen.
Ikke desto mindre er 2012 blevet et nyt rekordår og det bedste år i KE Fibertecs historie målt på omsætning og overskud før skat. Det samlede koncernoverskud ender på godt 12,3 Mill. DKK før skat efter en salgsfremgang på 11%.
Leverandør til OL
De olympiske lege i London påkaldte sig stor opmærksom fra hele verden. Det fik de også fra KE Fibertec UK, idet det engelske datterselskab har leveret mere end 25 installationer med tekstilbaseret ventilation til svømmehaller, spisesale, butiksområder og sportshaller, hvor der bl.a. blev spillet håndbold, bordtennis og dyrket atletik.
Med en effektiv luftfordeling sørgede virksomheden for et godt indeklima til de udøvende atleter og de mange mennesker omkring dem.
Verdens første Cradle to Cradle-certificerede ventilationskanal
KE Fibertec har i mange år haft en holdning til miljø og energi. Virksomheden er bl.a. ISO 14001- og ISO 18001-certificeret, og tekstilerne er godkendt iht. Øko-Tex Standard 100.
Det var derfor naturligt for virksomheden, at tage det næste skridt op ad bæredygtigheds-trappen ved at udvikle produktet CradleVent, der er verdens første cradle to cradle-certificerede ventilationskanal.
I Cradle to Cradle ser man affald som føde til en ny produktion, og det skaber balance i kredsløbet. Når produktet ikke skal bruges længere, tages det retur og skiller det ad, hvorefter de forskellige dele bliver genanvendt i et nyt teknisk kredsløb. På den måde går der ingenting til spilde.
Med råvaremangel og de skærpede energikrav i byggeriet tror KE Fibertec meget på bæredygtige materialer som nøglen til fremtidig vækst, og vi ser bæredygtighed som en vigtig konkurrenceparamet fremover.
I forlængelse af Cradle to Cradle-certificeringen introducerer virksomheden i 2013 et banebrydende nyt intelligent tekstilkoncept - InTex - til overvågning af tekstilkanaler.
Forventninger til 2013
- Vi har store forventninger til vores nye produktkoncepter, CradleVent og InTex, som i løbet af året vil blive markedsført indenfor bæredygtighed og energioptimering. Derudover vil vi fortsætte med at investere i udvikling af hele KE Fibertec koncernen, så 2013 resultatet forventes at blive på næsten samme niveau som rekordåret 2012, lyder det fra virksomheden.
- jhn
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tysk kvalitets siden 1860!
Lad os gøre det sammen
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner