UgensErhverv.dk

Små byggevirksomheder skal arbejde sammen

Hvis den lille tømrermester eller det lokale vvs-firma forsat skal have opgaver i ordrebogen, så kan det blive nødvendigt, at de slår sig sammen

18-02-2013

Når kommunen udbyder byggeriet af en lokal folkeskole og tilhørende SFO-ordning, kan det være svært for flere af de mindre byggevirksomheder at matche det forholdsvis store udbud. Derfor kan det være nødvendigt, at byggevirksomhederne slår sig sammen og byder på opgaverne i fællesskab i f.eks. et konsortium.

Derfor arrangerer Dansk Byggeri nu en række fyraftensmøder rundt om i landet, hvor der sættes fokus på konsortium-samarbejde mellem flere mindre virksomheder. Et af møderne finder sted i Nordjylland:

- Mange af de små og mellemstore virksomheder, vi har her i Nordjylland arbejder for kommunerne, og vi ser flere steder, at opgaverne bliver udbudt i større og større entrepriser. Det gælder også private byggeopgaver. Ved at gå sammen i et konsortium med en eller flere kollegaer får de mindre virksomheder mulighed for at opnå den størrelse, det ofte kræver at byde på større opgaver og i flere kommuner samtidig, siger formand for Dansk Byggeri Nordjylland, Knud Kristensen.

Men det vil for mange virksomheder være en udfordring, som de vil møde med skepsis.

Fortsættes ...


- Jeg ved godt, at mange håndværksmestre får panderynker ved tanken om at skulle samarbejde med virksomheder, som i andre sammenhænge kan være en konkurrent. Men det kan være en adgangsbillet til at byde på langt flere opgaver, som kan sikre vækst og arbejdspladser til virksomheden og Nordjylland, siger Knud Kristensen.

Han opfordrer på den baggrund de lokale virksomheder til at møde op til et inspirationsmøde om samarbejde i såkaldte konsortier eller joint ventures, som kan være en vej frem for små og mellemstore virksomheder.

- Jeg håber, at vores lokale virksomheder vil pakke deres skepsis væk og dukke op til mødet for at høre om mulighederne. Konsortier er ikke kun noget for de store virksomheder, der skal bygge fx Femern, men den slags samarbejde kan også være med til at fremtidssikre vores små og mellemstore virksomheder, siger Knud Kristensen.

Dansk Byggeri holder den 3. marts netværksmøde om konsortiedannelse på Hotel Søparken i Aabybro fra klokken 15-18.

- mir

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner