20.000 tons affaldstræ, bl.a. trykimprægneret træ, sendt til tyske kraftvarmeværker
10-08-2005
20.000 tons affaldstræ, bl.a. trykimprægneret træ, sendt til tyske kraftvarmeværker
Dansk Affald i Vojens har i samarbejde med Dapa i Kolding fået Miljøstyrelsens tilladelse til at eksportere 20.000 tons færdigsorteret affaldstræ. Træet aftages af tyske kraftvarmeværker, hvor det omdannes til varme og elektricitet. Anvendes de 20.000 tons affaldstræ udelukkende til produktion af elektricitet, vil det svare til 7.400 danske husstandes samlede årlige strømforbrug. En husstand bruger gennemsnitligt årligt 4.500 kWh.
Det træaffald, som eksporteres vil normalt skulle deponeres på lossepladser. Det er bl.a. trykimprægneret træ, som ikke må genanvendes og forbrændes herhjemme. I Tyskland genanvendes trykimprægneret træ ved forbrænding og slaggerne deponeres.
- Uanset om man arbejder efter danske eller tyske regler, vil de skadelige stoffer i træet blive deponeret. Eneste forskel er, at tyskerne anvender brændværdien i træet til opvarmning og strømproduktion, siger adm. direktør Hans Hoier Nielsen, Dansk Affald.
Eksportaftalen giver kommuner og entreprenører mulighed for billigere at slippe af med det urene træaffald fra genbrugs- og byggepladser. Sendes træet til deponi, skal der betales en statsafgift. Det skal der ikke, når træet færdigbehandlet eksporteres.
Behandlingen af træ til eksport foregår på Dansk Affalds store anlæg i Vojens. Her sker der en manual og automatisk sortering af træet, så man sikker på, at det træ der umiddelbart kan genanvendes, sorteres fra, og at træ til eksport har den standard, som kunderne ønsker.
Efterbehandlingen i Vojens har i øvrigt afsløret, at det træaffald, Dansk Affald modtager, indeholder andet og mere end blot træ. 10 procent af mængderne består af jern og metal og 10 procent af plastfolie og pap. De dele sorteres fra inden træet eksporteres eller sendes til genanvendelse herhjemme.
Dansk Affald har i forventning om at få eksporttilladelsen allerede tyvstartet på sorteringen og har derfor mange tons træaffald liggende. Investeringerne, der er gået forud, har blandt andet omfattet flisebelægning på et større areal for at overholde miljøbestemmelserne og investering i efterbehandlingsudstyr. Eksportaktiviteten skaber et par nye arbejdspladser i Vojens.
-jhan
Dansk importør af Bobcat
Nedbrydning og Miljøsanering
Online leasing af varebiler med ét klik.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej