Tvang og bureaukrati gør det ikke nemmere for de unge at få en læreplads, lyder det fra Dansk Byggeri Nordjylland, der håber at politikerne i Brønderslev vil droppe planer om sociale klausuler
13-02-2013
Politikerne i Økonomiudvalget i Brønderslev mødes her til morgen til udvalgsmøde på rådhuset, hvor der er sociale klausuler på dagsordenen.
Når kommunen sender en opgave i udbud, vil den anvende sociale klausuler, der tvinger vinderen af opgaven til at ansætte et bestemt antal lærlinge og/eller et bestemt antal ledige på særlige vilkår. Intentionen er god, men den medfører en masse bureaukrati og løser ikke Brønderslevs udfordringer, lyder kritikken fra Dansk Byggeri.
- Sociale klausuler får i mange tilfælde virksomhederne til at holde lidt igen med at ansætte lærlinge, fordi de venter med at ansætte, til de eventuelt har vundet en opgave. Og med klausuler ser vi tit, at eleven kun ansættes i den periode, opgaven varer. Der kan hurtigt gå en masse lærepladser tabt på den måde. Derudover giver det en del papirarbejde, og det behøver vi ikke have mere af, siger formand for Dansk Byggeri Nordjylland, Knud Kristensen.
Gå den frivillige vej
Han opfordrer derfor kommunen til i stedet at indgå en partnerskabsaftale med Dansk Byggeri, hvor kommunen, de tekniske skoler og Dansk Byggeri i fællesskab og af frivillighedens vej forsøger at skabe flere lærepladser ude hos de lokale håndværksmestre.
- Når virksomhederne selv kan tilrettelægge, hvornår de har mulighed for at tage en lærling, så vil de gå langt, for at hjælpe med at finde lærepladser til vores lokale unge. Det har givet fine resultater i andre kommuner, og det kan det selvfølgelig også gøre i Brønderslev, siger Knud Kristensen.
16 kommuner i partnerskab
I øjeblikket har 16 kommuner indgået en partnerskabsaftale med Dansk Byggeri, og der er flere på vej.
- Herlev var den første kommune, der indgik en partnerskabsaftale, og her er der på bare to år skabt 56 lærepladser. Det er et flot resultat af en kommune på Herlevs størrelse. Derfor håber jeg, at politikerne vil se på muligheden for at indgå en partnerskabsaftale frem for at indføre sociale klausuler. Det er sjældent, der kommer noget godt ud af tvang, siger Knud Kristensen.
- jhn
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Vinduer, døre, trapper og kviste
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Online leasing af varebiler med ét klik.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Nedbrydning og Miljøsanering
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner