UgensErhverv.dk

Alvorlige byggeulykker i fokus

Med en landsdækkende aktion satte Arbejdstilsynet torsdag ekstra fokus på risici ved at arbejde i højderne

11-02-2013

For nylig skete endnu en nedstyrtningsulykke med dødelig udgang, fordi underlaget ikke kunne bære. Den type ulykke har ramt byggebranchen flere gange i de senere år. Derfor satte Arbejdstilsynet ekstra fokus på sikkerheden ved arbejde i højden på en landsdækkende aktion i byggebranchen, som Arbejdstilsynet gennemførte torsdag.

- Når Arbejdstilsynet oplever, at to ud af tre byggepladser retter op på de farlige forhold, så er det min vurdering, at vores indsats gør en stor forskel. Oven i det så er det meget positivt, at vi slet ikke er stødt på fare for gennemstyrtning, fordi konsekvenserne af disse ulykker er så alvorlige. Og samtidig kan vi konstatere, at der kun er opstået nye sikkerhedsproblemer på en mindre del af de genbesøgte byggepladser, siger tilsynschef Lene Teilberg fra Arbejdstilsynet.

Fortsætter…Gambler med sikkerheden
Aktionen var en opfølgning på en bygge- og anlægsaktion i januar. De byggepladser, hvor der var alvorlige sikkerhedsproblemer ved den seneste aktion, havde Arbejdstilsynet udtaget til et ekstra besøg for at se, om der var kommet styr på sikkerheden. Og det var der heldigvis på næsten 60 pct. af byggepladserne. Ud over at følge op på de problemer, der blev konstateret ved det tidligere besøg, havde Arbejdstilsynet denne gang særligt fokus på risici for gennemstyrtning ved arbejde i højden.

- Desværre handler ca. en tredjedel af de nye reaktioner om risici for at falde ned fra højden ved huller og kanter på tage, stilladser, etageadskillelser og lignende, som også kan resultere i alvorlige ulykker og dødsulykker. Selvom vi støder på det igen og igen på vores aktioner og tilsyn, så er det hver gang en chokerende oplevelse at se, hvordan der gambles med de ansattes sikkerhed, når de arbejder i højden, slutter Lene Teilberg.

- kj

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner