UgensErhverv.dk

Entreprenør på plads til Amager Bakke

NCC Construction har vundet ordren på blandt andet jord- og betonarbejdet til det nye energianlæg Amager Bakke

01-02-2013

Første spadestik til opførelsen af det spektakulære nye energianlæg Amager Bakke, tegnet af tegnestuen BIG, kan nu snart tages, efter at Amager Ressourcecenter har skrevet kontrakt med NCC Construction om bl.a. jord- og betonarbejdet.

- Vi er nu, med den første entreprisekontrakt, for alvor på vej mod etableringen af Amager Bakke. Vi ser derfor frem til, at arbejdet på byggepladsen kan gå i gang, og til at byggeriet de kommende år vil skyde op, siger projektchef Lars Juel Rasmussen.

Et nyt vartegn for København
NCC Construction er en af de entreprenører, der skal være med til at opføre Amager Bakke. NCC har vundet entreprisen på drift af byggepladsen, nedramning af pæle, konstruktion af siloer samt jord- og betonarbejdet.

- Det er et virkelig spændende projekt, som vi er glade for at være en del af. Der er tale om kompliceret beton- og anlægsarbejde, som NCC er specialiseret i, og så er jeg sikker på, at Amager Bakke bliver et nyt vartegn for København, udtaler direktør i NCC Construction Erik Hemmingsen.

Fortsætter…Fremtidens mest avancerede anlæg
Amager Bakke skal afløse et over 40 år gammelt forbrændingsanlæg. Det nye anlæg er designet til miljø- og klimavenlig energiproduktion baseret på affald og med maksimal genanvendelsesgrad.

- Energianlægget, vi opfører, vil udnytte energiressourcerne i affaldet mere optimalt end noget andet anlæg – på verdensplan, sagde bestyrelsesformand for Amagerforbrænding Mogens Lønborg i september.
Der er første spadestik på byggeriet den 4. marts, og efter planen skal Amager Bakke være i drift ved sommeren 2017.

-kj

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner