UgensErhverv.dk

Gør det lettere med IT i byggeriet

Dansk Byggeri afholder igen i år IT-messe for virksomheder i samarbejde med byggeriets it-rådgiver BASIT

22-01-2013

Dansk Byggeri afholder igen i år IT-messe for virksomheder i samarbejde med byggeriets it-rådgiver BASIT. Det sker den 5. februar i Taastrup og d. 6. februar i Aarhus på Teknologisk Institut. I år vil der være 26 udstillere, som alle har løsninger målrettet bygge- og anlægsbranchens daglige udfordringer.

- Det er vigtigt, at it-værktøjerne fungerer som et led i bedre styring og overblik. It er et led i at kunne mindske fejl og forbedre processer, overblik og produktivitet. Mange af de økonomisystemer, der findes, giver et klart overblik over, hvordan virksomheden klarer sig på de enkelte opgaver såvel som overordnet. Det er nyttig viden i en krisetid, siger udviklingschef i Dansk Byggeri Jørn Jensen.

Multimontage fik strammet op
En af messens gæster sidste år var den midtjyske håndværksvirksomhed Multimontage. Multimontage har igennem længere tid arbejdet med forbedring af virksomhedens it-behov, og med hjælp og rådgivning fra Dansk Byggeri og BASIT blev de sat i kontakt med it-leverandører, som kunne dække lige netop deres behov. Og selv om it-systemerne stadig fra tid til anden giver kommerciel direktør Per Engkrog grå hår i hovedet, så er han ikke i tvivl om, at it og vækst går hånd i hånd.

– Vi kom en dag til at tale om, hvor mange penge vi egentlig havde ude at hænge på aftalesedler. Opgaver der var aftalt ude på byggepladsen. Da vi gjorde alle sedler op, viste det sig, at der lå arbejde for i nærheden af 3 mio. kroner. Procedurerne blev strammet alvorlig op, og i dag bliver ekstraopgaverne registreret i vores it-system, og projektlederen inde på kontoret kan med det samme godkende aftalesedlen, siger Per Engkrog og tilføjer:

– Vi fik halveret vores udeståender på aftalesedler, og i dag ligger vi på et niveau mellem 300.000 og 500.000 kr.


Smartphones og tablets
Under messens fire hovedkategorier, som er administration, dokumentation, produktion og kommunikation, finder man blandt andet it-værktøjer til styring af økonomi, kvalitetssikring, kalkulation samt tids- og materialeregistrering. Som en nyhed er der mere hardware på messen, hvor det er muligt at se de nyeste gadgets samt et bredt udvalg af diverse smartphones og tablets – værktøjer, som kan gøre kontoret mobilt og spare tid, da man fx kan registrere tids- og materialeforbrug på stedet.

- Ved at afholde en IT-messe sørger vi for, at it-leverandørerne kommer til virksomhederne og møder dem i øjenhøjde. Det kan være vanskeligt som mindre eller mellemstor virksomhed at skabe sig et fuldt overblik over de muligheder, der er med it, og det vil vi gerne gøre muligt, slutter Jørn Jensen.

- jhn

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner