Arbejdstilsynets seneste aktion på landets byggepladser bekræfter dem i, at den særlige indsats er nødvendig og aktioner forsætter derfor i 2013
21-12-2012
Desværre viste Arbejdstilsynets seneste aktion den 5. december på landets byggepladser, at aktionerne er et nødvendigt supplement til det almindelige tilsyn med branchen.
– Vi kan blive ved med at finde alvorlige sikkerhedsbrister på byggepladserne, og det er oven i købet ofte de samme risici, som går igen fra byggeplads til byggeplads, siger Karsten B. Christensen, tilsynschef i Arbejdstilsynet.
Pladser overraskes stadig af vinteren
Vejret skabte fx problemer på en byggeplads, hvor tre mænd i 20 meters højde skulle sætte afdækning op mod snevejret, så de kunne arbejde med at fjerne en repos. To af de tre mænd havde kun været ansat et par måneder, og ingen havde fået den påkrævede instruktion i, hvordan de skulle udføre deres opgaver. Så de valgte først at fjerne reposen, og derefter måtte de stå på kanten af bygningen og sætte afdækningen op uden sikkerhedsliner og med risiko for at styrte 20 meter ned.
– Og tilsyneladende kommer det også i år som en overraskelse, at det bliver vinter i Danmark. Is, sne og mudder på adgangsveje og arbejdssteder er en ekstra sikkerhedsrisiko, der skal tages hånd om for at undgå ulykker og skader, fortæller Karsten B. Christensen.
Aktionerne fortsætter i 2013
– Med den hyppighed vi har udført aktioner i de sidste par måneder, og som vi fortsætter med i 2013, sender vi et signal til bygge- og anlægsbranchen om at tage sikkerhedsforholdene alvorligt. I 2013 vil vi på aktionerne komme ud til et bredt udsnit af de danske byggepladser, og på den måde gør vi det klart for bygherrer og entreprenører, som har svært ved at overholde reglerne, at Arbejdstilsynet holder øje med dem og kommer med reaktioner i nødvendigt omfang, siger Karsten B. Christensen.
- jhn
Fakta
Arbejdstilsynet har i dag igen bl.a. været på besøg på de 67 byggepladser, som fik alvorlige reaktioner på aktionen den 21. november, 2 reaktioner var ikke efterkommet. Samtidig har Arbejdstilsynet kontrolleret, at der ikke er opstået nye risici for arbejdsulykker. Det gælder særligt nedstyrtningsfare, fald- og snublefare samt fare for at komme til skade ved manuel håndtering. Fællesområder og fællesforanstaltninger er også blevet tjekket.
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Lad os gøre det sammen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Tysk kvalitets siden 1860!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Læs september 2026 udgaven her
Vinduer, døre, trapper og kviste
Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner