UgensErhverv.dk
Ny type lethal opføres i HarboøreDen lette og lyse hal giver plads til både boldspi

Ny type lethal opføres i Harboøre

Lokale og Anlægsfonden støtter ny lethal ved Harboøere med 2,5 mio. kroner. Den åbner op for både sport, kulturoplevelser og socialt samvær

20-12-2012

En af de nye typer lethaller som Lokale og Anlægsfonden har fået udviklet i år, bliver til næste år opført ved Harboøre Centret. Den uopvarmede hal vil blive indrettet til boldspil, skateboard, BMX-cykling samt til kulturelle begivenheder og socialt samvær.

Michael Lodahl, bestyrelsesformand for Harboøre Centeret, siger om projektet:

- Det er et enestående projekt for os. Forældre og bedsteforældre skal nu ikke længere inaktivt "hænge" på bander eller stole. De kan selv være aktive ude i lethallen mens børnene aktivt udøver deres forskellige sports-aktiviteter. Og forældre til vore boldtalenter skal ikke længere køre mere end 50 km til og fra nærmeste kunstgræsbane for at de unge mennesker skal kunne vedligeholde træningen, og ikke mindst nu åbnes der en ny spændende mulighed for afholdelse af "udendørs" kulturelle arrangementer, som er en stor succes i det forholdsvis nye center.

Nærmest svævende hal
Den 1.650 m² store lethal i Harboøre opbryder idéen om en hal, der skelner skarpt mellem inde og ude. Ved Harboøre Centret vil man i stedet se en helt ny type idrætsfacilitet, der etablerer en sammenhæng mellem indendørs og udendørs aktiviteter. Lethallen får et meget let arkitektonisk udtryk, hvor aktivitetsområdet bliver afskærmet og overdækket med en nærmest svævende klimaskærm. Facaderne udføres med tre meter høje transparente porte, så lethallen kan åbnes og lukkes alt efter vejret. I sommerhalvåret vil det gøre hallen meget åben og lettilgængelig for brugerne.

Lethallen får kunstgræsunderlag på et areal svarende til en håndboldbanes 20x40 meter. Et tilsvarende areal bliver indrettet til streetkulturens aktiviteter som fx skatere og streetbasket. Omkring lethallen anlægges et kunstigt skabt bakkelandskab, hvor bakkerne både kan bruges som udgangspunkt for bevægelse og leg og som opholdsområder.



Koster 5 mio. kroner
I alt koster lethallen 5 mio. kr. at opføre. Lokale og Anlægsfonden 2,5 mio. kr. Med byfornyelsesmidler bidrager Lemvig Kommune med 750.000 kr. til projektet, der er tegnet af jaja arkitekter, ai arkitekter og Vision+ Rådgivende ingeniører.
Torben Frølich, direktør i Lokale og Anlægsfonden, siger om projektet:

- I Harboøre fortjener de ros for endnu engang at turde at gå nye veje indenfor moderne idrætsfaciliteter. Det så vi med udviklingen af Harboøre Centret, hvor der blev skabt et fantastisk godt indendørs idrætsmiljø, og det ser vi nu igen med beslutningen om at opføre den nye type lethal, der vil gøre det ellers meget traditionelle udeområde omkring Harboøre Centret til et moderne aktivitetstilbud for mange forskellige brugergrupper.

-jhn

Brochurer

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Kom med på indkapslingsjob på Harboøre Tange

Arkil etablerer en 750 meter lang spunsvæg omkring den stærkt forurenede fabriksgrund på Harboøre Tange for Region Midtjylland – en teknisk krævende opgave med skærpede krav til sikkerhed, planlægning og holdbarhed

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner